Autor zdjęcia: czasnabuty.pl

Kiedy lato kończy się nieodwracalnie, najwyższa pora pomyśleć o zmianie garderoby i przygotowaniu się na nadchodzące chłody. Pomimo że temperatury są znacznie wyższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, nawet w okresie jesienno-zimowym, to i tak musimy o siebie zadbać, by nie przeziębić się niepotrzebnie. Ciepłe swetry i nieprzemakalna kurtka to absolutna podstawa. Nie może też zabraknąć odpowiednich butów, bo przecież zabezpieczenie stóp przed chłodem jest równie ważne, co innych części ciała. Jakie buty wybrać na jesień i zimę? Czym się kierować? Wygodą, wyglądem, a może czymś jeszcze?

Botki na jesienne chłody

Pierwsze niższe temperatury oscylujące w granicach zera wymagają już założenia butów osłoniętych i zapewniających nie tylko komfort, ale też otulenie stóp. W takiej sytuacji botki wydają się być świetnym rozwiązaniem. W wersji jesiennej wcale nie muszą zawierać dodatkowego futerka, wystarczy że sięgają ponad kostkę i chronią delikatną skórę przed chłodem. Jeśli ktoś już na tym etapie wymaga większego ocieplenia może oczywiście skorzystać z wersji z futerkiem lub innego rodzaju ocieplenia, które z pewnością spełni swoje zadanie. Przy wyborze obuwia jesiennego warto zwracać uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie, ponieważ szczególnie w tym okresie narażeni jesteśmy na opady deszczu, czasem już śniegu. Ogólnie rzecz ujmując, częściej niż dotychczas buty mogą po prostu przemoknąć, co spowoduje, że nie tylko materiał będzie mokry, ale przede wszystkim skarpetka, a później stopy, co bezpośrednio może doprowadzić do jakiegoś przeziębienia lub nawet grypy. Jeśli chcemy uniknąć przemoczenia obuwia, a przy tym cieszyć się trwałym materiałem dużej i nie martwić się z powodu szybkiego zniszczenia lub słabej jakości, zawsze dobrym wyborem jest skóra. Buty wykonane ze skóry cechuje zdecydowanie większa trwałość i widoczna na pierwszy rzut oka wysoka jakość. Oczywiście można wybierać spośród różnych jej odmian. m.in skóry ekologicznej. Drugim popularnym materiałem jest zamsz, który pięknie prezentuje się niezależnie od pory roku. Dla tych, którzy obawiają się trudności w związku z podatnością na wilgotność pozostaje bardzo prosta rada. Wystarczy zastosować odpowiedni preparat, dostępny powszechnie w większości sklepów obuwniczych.

Botki na słupku czy na szpilce?

Jeśli materiał został już wybrany, dobrze zastanowić się nad obcasem buta. Botki na słupku są z całą pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dodają centymetrów, a przy tym są bardzo komfortowe w noszeniu, kobiece i modne. Alternatywą zostają botki na szpilce lub płaskim obcasie, wybór jest kwestią indywidualną.